НОРВЕЖЦИ И РУСНАЦИ ЗАПОЧВАТ ЕКСПЕДИЦИЯ ЗА НЕФТ И ГАЗ В БАРЕНЦОВО МОРЕ |
|
Автор : Общество.нет
|
|
18 August 2009 |
|
Норвегия и Русия започват съвмесно картографиране на неоткритите природни ресурси в Баренцово море и около норвежкия арктически архипелаг Свалбард.
Норвежкото петролно управление, Университета на Осло и Руския геологически институт ще вземат участие в картографската мисия.
Университета в Осло финансира руския кораб Акад. Николай Стахов, на който ще се натовари оборудването за търсене на газ и нефт по време експедицията.
Руснаците и норвежците работят от известно време за постигане на договореност за съвместните проучвания. От Норвежкото петролно управление (НПУ) обявиха официално, че основната задача е картографиране на полезните изкопаеми, а не откриване на газ и петрол.
Според предварителни данни на НПУ 2/3 от неразработените подземни ресурси на Норвегия ще бъдат открити при разработването на Северните региони.
|